Haberler - Nefis Bulgur - Bulgur İmalatı

BASINDA BİZ

BULGUR FESTİVALİ DÜZENLEDİ

Nefis Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı ve GTB Meclis Başkan Yardımcısı olan Sayın Enver ÇOKAY, Bulgur Festivali'nde Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN ile bir araya geldi.Bir yandan Nefis Bulgur ile yapılan lezzetli yemekleri tadılırken, diğer yandan da samimi sohbetler edildi.

 

Gaziantep coğrafyasında üretimin işlenmesi ve işleme bilgisinin aktarılması bir gelenektir. Türkiye'nin bulgur üretiminin yaklaşık yüzde 70'i Gaziantep'te gerçekleşiyor. Dünyanın en eski buğdayının bu bölgede yetişdiği ve binlerce yılı aşkın bir süredir bulgur üretildiği göz önüne alındığında burada yapılacak Bulgur temalı bir festivalin önemi daha iyi anlaşılıyor. Bu önemli festivalde Nefis Bulgur Ailesi olarak bizde yerimizi aldık.

BULGURDA DÜNYA İHRACATINA YÖN VERİYORUZ

Türkiye bulgur üretimi ve ihracatının yarısından fazlasını karşılayan Gaziantepli bulgur üreticileri, son yıllarda bulgur tüketimine yönelik artan talebi Suudi Arabistan ve Almanya’da fırsata çevirmeye hazırlanıyor.

GTB'de düzenlenen toplantıya GTB Meclis Başkan Yardımcısı Enver Çokay, GTB Meclis Üyesi Burak Batallı, Gaziantep Bulgur Sanayicileri Dernek Başkanı Bekir Dayıoğlu, GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram ve UR-GE projesinde yer alan sektör temsilcileri katıldılar.

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ ENVER ÇOKAY ÇEŞİTLİ BASIN KURULUŞLARIYLA BULUŞTU

İşletmemiz Yönetim Kurulu Başkanı Enver ÇOKAY'ın  çeşitli basın kuruluşlarına yapmış olduğu bulgur ve bulgurun önümüzdeki yıllarda göstereceği performans  hakkındaki görüşleri

Bulgur ihracatında görülen artışın en önemli nedenleri arasında sağlıklı ürünler kategorisinde yer alışının önemine dikkat çeken Nefis Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Enver Çokay, yüksek besin değerine sahip bulgurun yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda da obeziteye karşı en iyi sağlıklı beslenme ürünleri arasında yer aldığını söyledi.


Nefis Bulgur Yönetim Kurulu Başkanımız Enver Çokay, “Ata mesleği olan bulgurculuk son dönemlerde artan talepler sonucu iyi bir yol kat etmiş ve özellikle son yıllarda MBTG tarafından yürütülen tanıtım çalışmalarıyla da dünyanın birçok ülkesiyle birlikte farklı uluslar bulguru tanımış ve bu sayede tüketim artmıştır. Hatta BM insani yardım paketleri içerisinde bulguru da alarak özellikle Afrika ülkeleri başta olmak üzere çeşitli felaket yaşayan insanların daha iyi beslenebilmeleri yönünde önemli bir adım atmıştır” dedi.

 

BULGUR, İNSAN SAĞLIĞI İÇİN KORUYUCU ÖZELLİKLERE SAHİP


Bulgurun insan sağlığı açısından bilimsel verilerle kanıtlanmış özelliklerini de sıralayan Nefis Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Enver Çokay “Bulgur kolesterol içermediği için kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Bulgur doymamış yağa sahip olduğu için sağlıklı bir besindir. Bulgur mineral ve selüloz açısından çok zengin olduğu için besin emilimini hızlandırır; kabızlığı ve bağırsak kanserini önler. Radyasyonu emmeyen bir özelliği vardır. Bu nedenle ülkelerde nükleer savaşlara karşı, askeri ve sivil amaçlar için stokta tutulan ürünlerdendir. Bulgur içerdiği folik asitten dolayı hamile kadınlara tavsiye edilir. Bulgur çocukların zeka gelişimine katkı sağlar. Bulgur kana yavaş karıştığı için şeker hastalarına tavsiye edilir. Bulgur istenirse diyetlerde kilo kontrolü olarak kullanılabiliyor” diye konuştu. bulgur bulgur bulgur bulgur bulgur bulgur bulgur bulgur bulgur bulgur bulgur bulgru bulgur bulgur bulgur bulgur bulgue bulgur bulgur bulgur bulguır bulgur bulgur bulgur bulgur bulgur bulgur bulgur bulgr bulgr bulgur bulgur bulgurbulgur bulgur products bulgur company bulgur company chip bulgur company bulgur company

DÜNYA BULGURU SEVDİ, İHRACAT YAPILAN ÜLKE SAYISI ARTTI


1950’li yıllardan bu yana bulgur imalatıyla uğraştıklarını ifade eden Çokay, son dönemlerde yapılan çalışmalarla dünya piyasalarında bulgurun en önemli tüketim ürünleri arasında yer aldığını belirterek daha önce Suriye ve çeşitli Arap ülkelerine yönelik yapılan ortak ve küçük ölçekli ihracatların yeni dönemle birlikte dünyanın bir çok ülkesini kapsadığı ve hedef pazarın Rusya, Çin, Afrika ve Ortadoğu ülkeleri olduğuna dikkat çekti.
Çokay, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:
“Bizim için ata mesleği olan bulgur imalatı 1950’li yıllarda ilkel yöntemlerle yapılırdı. Ancak son 15-20 yıldır üretime modern teknoloji girdi. Artık el değmeden gerçekleştirilen bulgur üretiminde tamamen son sistem teknoloji kullanılmaktadır. İlk yıllarda çevre illere ve özellikle Suriye ve Irak’a sınır ticareti şeklinde gerçekleştirilen küçük ve orta ölçekli ihracat miktarları günümüzde bin tonlarla ölçülen büyük siparişler olarak karşımıza çıkmaktadır. Gaziantep birçok alanda olduğu gibi bulgur imalatında da Türkiye’nin en yüksek potansiyeline sahip bir kent olma özelliğini taşımaktadır. İhracat taleplerini karşılayacak potansiyel ve teknolojiye sahip onlarca fabrika bu kentte üretim yapmaktadır.”


GASTRONOMİ TURİZMİ BULGURA TALEBİ ARTTIRIYOR


Son dönemlerde gelişen gastronomi turizmi yoluyla bulgur ve bulgur ürünlerinden yapılan yemeklerin tanıtımı beraberinde bulgurun bilinirliliğini arttırdığını da ifade eden Nefis Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Çokay, “Yöresel yemeklerimizin tanıtımına yönelik gerçekleştirilen gurme turizminin gelişmesi ve yemeklerimizin tanıtımın beraberinde bu yemeklerin yapımında kullanılan ürünlerin de tanıtımını sağlıyor. Bugün bulgur ve bulgur ürünlerinden yüze yakın yemek ve çorba yapılmakta ve insanlar bunu severek tüketmektedir. Türk mutfak kültürünün dünyaya açılması aynı zamanda Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen ürünlerin tanıtımı içinde büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

 

videolarımız için

ramazan

AR-GE

Müşteri mevcut ya da olabilecek ihtiyaç, istek ve beklentileri detaylı olarak analiz
devamı

KALİTE

Ürünlerimiz ISO22000 hijyenik üretim koşullarına uygun olarak kalite kontrol
devamı

İMALAT

Kaliteli ve güvenli ürün için üretimin her aşamasında kontrol ve testler yapılır.
devamı

MARKA

Nefis Bulgur olarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışında her yönüyle
devamı